Przejdź do głównej zawartości

Dziecko w chuście zimą

Zdjęcie pochodzi ze strony: arubanbreastfeedingmamas.blogspot.com


Zima w końcu przyszła, porządna, ze śniegiem i mrozem. Trochę starsze dzieci (choćby 2 i 4 latki) cieszą się ogromnie, zjeżdżają na sankach, jabłuszkach i pupach z górki, lepią bałwany i rzucają w rodziców śnieżkami. Jednak maluszkom niechodzącym  i transportowanym na różne sposoby może być zwyczajnie zimno. W wózku, wiadomo, trzeba opatulić dziecko śpiworkiem i zabezpieczyć przed wiatrem, a w chuście?
W chuście dziecku jest ciepło i przyjemnie, rodzic grzeje je swoim ciałem, chroni przed wiatrem jeśli jest taka potrzeba, a jednocześnie maluch może podziwiać uroki zimy (co jest mało realne w przypadku leżenia w wypełnionym śpiworkami wózku). Jednak wiadomo, że w zimie ubieramy grube kurtki na siebie, a na dziecko często kombinezony, jak zatem poradzić sobie w takiej sytuacji z chustą?

Przede wszystkim:
  • nie wiążemy chusty na kurtkę
  • nie wiążemy dziecka ubranego w kombinezon/kurtkę
Robimy tak:
  • ubieramy siebie oraz dziecko w ubrania jakie zwykle nosimy pod kurtką (pamiętając, że ogrzejemy dziecko swoim ciałem, a na mrozie nie powinno ono się pocić więc nie ubieramy go za grubo!)
  • dziecku ubieramy dodatkową parę skarpetek lub buciki (ewentualnie ocieplacze na łydki)
  • wiążemy dziecko w chustę
  • ubieramy wspólną kurtkę*
  • zakładamy dziecku (i sobie) czapkę
  • wychodzimy na spacer :)


Plusem noszenia dziecka w chuście zimą według wyżej opisanych wskazówek jest to, że jeśli wchodzimy do jakiegokolwiek pomieszczenia, wystarczy, że odepniemy kurtkę i oboje jesteśmy rozebrani z odzieży wierzchniej :)

*Na rynku dostępne są specjalne kurtki do noszenia dzieci, tzw. kurki dla dwojga. Mamy już naprawdę duży wybór kurtek od polskich producentów, czasem ich cena budzi wątpliwości, ale są one uszyte z materiałów bardzo wysokiej jakości, są ciepłe, wygodne i trwałe, a szyte są już w taki sposób, że można odpiąć panel na dziecko i używać jako samodzielnej kurtki czy bluzy.
Jednak, jeśli nie macie jeszcze takiej kurtki, a chcecie wybrać się na spacer, można użyć po prostu nieco większej kurtki, którą jesteśmy w stanie zapiąć się wraz z dzieckiem lub doszyć dodatkowy panel do naszej kurtki.


Popularne posty z tego bloga

Od kiedy można nosić dziecko w chuście?

Na to pytanie są dwie odpowiedzi. Pierwsza dotyczy gotowości dziecka, a ono jest gotowe do noszenia od chwili narodzin. Ludzki noworodek jest noszeniakiem, mógłby więc, z brzucha mamy przenieść się, jak kangur do torby, wprost do chusty. Ważna jest jeszcze jednak odpowiedź na drugie, powiązane pytanie: od kiedy gotowy jest rodzic? Tutaj musimy pamiętać, że pojawienie się  noworodka to baaaardzo poważna życiowa rewolucja, która wszystko wywraca do góry nogami i zmusza do nauczenia się miliona nowych rzeczy. Często zwykła kąpiel, czy zmiana pieluchy, to nie lada wyzwanie, a poprawne zawiązanie chusty wymaga jednak trochę cierpliwości i koncentracji uwagi. Dlatego najwłaściwszą odpowiedzią na pytanie o to od kiedy można nosić dziecko w chuście jest: od kiedy rodzice są gotowi nauczyć się wiązać. Dziecko jest gotowe do noszenia od urodzenia, oczywiście pod warunkiem prawidłowo dobranej chusty, wiązania i prawidłowego wykonania tegoż. Pamiętajmy jednak o tym, że nie warto czekać z pi

Nie jesteśmy grupą docelową Slot Art Festival.

Kolejny Slot za nami. Dzieciaki, jak zwykle zachwycone, rodzice, jak zwykle, zmęczeni i szczęśliwi, że dali radę ogarnąć czeladkę i coś z tej imprezy uszczknąć dla siebie. Slot nam zawsze funduje mieszankę emocji: radość z przygody spania pod namiotem i wyzwania związane z polowymi sanitariatami, radocha z przebywania ze znajomymi i zmęczenie dziecięcą wrzawą, przyjemność bywania na koncertach, wykładach, filmach, teatrach i kłopoty z niedoborem snu :-) Jednak nic, ale to absolutnie nic, nie przebije slotowej atmosfery. Przez te pięć dni zawsze czujemy się w Lubiążu jak u siebie, co roku odwiedzamy stałe punkty programu i za każdym razem odkrywamy coś nowego. Ja w tym roku (po siedmiu wizytach na festiwalu!) odkryłam scenę teatralną, nareszcie! Nigdy nie mogłam do niej dotrzeć, tym razem, jak już dotarłam, trudno było ją opuścić ;-) Zdałam sobie, w międzyczasie sprawę, że kiedy piszę o Slocie na blogu, czy na facebooku, mówię o nim w kontekście warsztatów chustowych

Warsztaty noszenia w chuście w Gliwicach

Zapraszam serdecznie na kolejne warsztaty w Gliwicach. Jak zwykle będziemy uczyć się w minka cafe :) Udział w warsztatach jest płatny, warsztaty odbywają się w kameralnych grupach  więc ilość miejsc jest mocno ograniczona.